Časté dotazy - Realitní kancelář Liberec a Liberecký kraj | RE/MAX Eso

Proč bych si měl(a) vybrat právě vaši realitní kancelář?

1) RE/MAX je známá a renomovaná značka mezinárodní sítě realitních kanceláří, která má mnoho spokojených zákazníků a dobré reference. Poskytujeme vysoký standard realitních služeb.

2) V RE/MAX Eso máme poctivé a kvalitní makléře, kteří jednají fér. Neustále na sobě pracují a vzdělávají se.

3) Naším hlavním cílem je ušetřit vám při prodeji co nejvíce starostí. Nabízíme úplný servis. Postaráme se o vše co souvisí prodejem nemovitosti.

4) Prodáme vaši nemovitost rychle, bezpečně a za nejvyšší možnou cenu.

Vaši důvěru si zasloužíme.

Prodat Nemovitost Sám, Nebo Využít Služeb Realitní Kanceláře?

Chystáte se prodat nemovitost a co teď? Z televize slyšíte, kolik nešťastníků bylo zase dneska okradeno a jak si další vykutálenec namastil kapsu na obyčejných lidech. Z druhé strany jste masírováni všudypřítomnou reklamou a přesvědčováním realitních kanceláří, že právě bez jejich služeb se za žádnou cenu neobejdete, a když do toho půjdete sám, že jste naprostý blázen. Komu tedy věřit, jak se rozhodnout?

Dost možná jdete do největšího obchodu svého života. Většina lidí prodává nemovitost 1x, maximálně 2x za celý svůj život. Jedná se o statisíce, miliony korun. Jak projít celým průběhem transakce bez zbytečných ztrát a nervů? V zásadě existují dvě možnosti.

1. Prodám svůj dům/byt sám!

Přibližně 60% všech realitních obchodů v České republice proběhne bez účasti realitní kanceláře. Typický Čech má od přírody dáno, že dokáže vše udělat sám a nepotřebuje žádné odborníky. Sám si postaví dům, aneb když zvládne tu střechu sestavit řadový dělník, proč bych to nedokázal já. Sám si vyřídí půjčku v bance, aneb proč živit dalšího finančního poradce, který tomu stejně víc než já nerozumí. Stejné je to i s prodejem nemovitostí. Každý druhý člověk si řekne, že přeci nebude vyhazovat peníze za realitního makléře. A mnohdy je to opravdu správné rozhodnutí.

Je celá řada lidí, kteří celým prodejem projdou jako nůž máslem, bez sebemenších problémů. Co je nutné k tomu, abyste to takto také zvládli?

Dostatek času,
investice do inzerce,
investice do schopného právníka,
obchodní dovednosti,
alespoň částečné studium realitního trhu a zákonných nařízení vztahujících se k prodeji nemovitostí.

2. Nechám si prodej zprostředkovat realitní kanceláří.

Můžete se obrátit na realitní kancelář a prodat svou nemovitost s její pomocí. V čem je toto rozhodnutí dobré a v čem špatné? Rozhodně nebudete muset dávat nějakou část z prodejní ceny realitnímu zprostředkovateli. Na druhou stranu si budete muset veškeré záležitosti spojené s prodejem obstarat a zaplatit sami.

V tomto článku není řeč o makléřích, kteří stojí za starou bačkoru, téměř nic pro Vás neudělají, chtějí jen inkasovat provizi a kvůli kterým vypadá nynější realitní trh tak, jak vypadá.

Schopný makléř pro majitele zajistí a zaplatí veškerý servis. Určí tržní cenu nemovitosti, nechá ji odborníkem nafotit, natočí video prezentaci, vytvoří plánek nemovitosti, napíše vícejazyčný text inzerátu, který zájemce přitahuje, vede za Vás nepříjemná obchodní jednání s kupujícími a následně s pomocí právníků a finančních specialistů celý obchod zrealizuje, aniž by prodávající majitel musel hnout prstem. Těmito úkony Vám ušetří čas, peníze za inzerci a propagaci, starosti s obchodním vyjednáváním a mnohdy i velmi znatelně zvýší prodejní cenu nemovitosti. A ano, za to chce makléř samozřejmě dostat zaplaceno.

Výhody prodeje nemovitosti bez účasti realitní kanceláře     Výhody prodeje nemovitosti s pomocí realitní kanceláře
1. Neplatíte provizi                                                                 1. Ušetříte čas
2. Nikdo Vám do prodeje moc nemluví                                  2. Neplatíte inzerci a právní služby
                                                                                                 3. Makléř má mnohonásobně větší okruh lidí poptávajících nemovitost
                                                                                                 4. Nevedete nepříjemná obchodní jednání
                                                                                                 5. Dosáhnete vyšší prodejní ceny
                                                                                                 6. Inzerce má vyšší kvalitu

Konečné rozhodnutí je vždy na majiteli nemovitosti, to on určuje pravidla, jde o jeho peníze. To jeho pěněženka se bude buď smát, nebo plakat.

-------------

Největší Chyby Lidí, Kteří Prodávají Nemovitost Na Vlastní Pěst

Rozhodnutí padlo, zkusím prodat svou nemovitost sám, nebudu přeci platit provizi realitce! Na co se zaměřit, na co si dát největší pozor? Jak nenaletět a jak z prodeje vytěžit maximum?

Pokud se rozhodnete prodávat nemovitost, první co budete řešit je určení správné nabídkové ceny. Určení správné nabídkové ceny je alfou a omegou každého prodeje, a když tento bod podceníte, velmi výrazně se to projeví na Vaší spokojenosti po provedení celé zakázky. Existují různé postupy, jak nabídkovou cenu určit, je jen na Vás, jak moc se tím budete zabývat.
Jedna stránka věci je určit nabídkovou cenu moc vysoko, několik měsíců čekat, co se bude dít a nakonec díky tomu prodělat nemalé peníze. Druhou stránkou je poskytnutí slevy zájemcům. Připravte se na to, že téměř každý zájemce se pokusí získat slevu z Vámi určené ceny. Pokud jste dobrý obchodník, máte určitě náskok, doporučuji se však na tuto situaci připravit a vědět, jaké jsou Vaše mantinely.
Přijde k Vám na prohlídku zájemce a začne si stěžovat: „Tady je ale temno, nějak divně to tady páchne, na zdi jsou praskliny,..“ Vy jste v nemovitosti mnoho let bydleli, prožili zde krásnou část svého života a teď přijde nějaký obejda a začne ji hanit, jak se v tu chvíli zachováte je už jen na Vás. Jediné, o co zájemci jde, je určitá, mnohdy jen symbolická, sleva z kupní ceny a svou reakcí buď obchod zrealizujete, nebo definitivně zakopete.
Uvědomili jste si, že prohlídka nemovitosti je nejjednodušším způsobem, jak si nemovitost otipovat a následně vykrást? Nenechte Váš majetek obhlížet někým, kdo může být potenciálně nebezpečný.
Další nutností jsou daňové povinnosti vůči státu. Než začnete s jakoukoli transakcí, nejprve si zjistěte, jaké daně jste povinni přiznat, a jaké povinnosti se Vás týkají. Udělat si ze státu nepřítele, se nevyplácí.
Inzerujete svou nemovitost na internetu? Zjistěte si nejdříve, které inzertní portály opravdu fungují a kam se Vám nevyplatí inzerát ani vystavit. Mnoho lidí si myslí, že vystaví svůj inzerát na nějaký bezplatný server a zájemci se jen pohrnou. Opak je pravdou, jediní kdo následně volají, jsou houfy realitních makléřů. Pamatujte, že co je zadarmo, to většinou moc nefunguje.
Máte po úspěšné prohlídce, zájemce říká, že o nemovitost má zájem a ať mu ji rezervujete. Máte ale ošetřeno také to, že na to zájemce nemusí mít peníze? Je vhodné mít zajištění pro případ, kdy nemovitost třeba několik týdnů pro zájemce rezervujete, odpadají Vám další případní zájemci a ve výsledku nedostane kupující hypotéku a Vy jste nahraní.
Velká většina lidí prodává nemovitost jednou za život a je tedy jasné, že nemá zkušenosti se správným vzezřením inzerátu. Prodávat nemovitost není to samé jako prodávat starý batoh na aukru, ač si to mnozí myslí. Nastudujte si, jak má vypadat správně napsaný inzerát, jaké parametry mají splňovat fotografie. Inzerát je to první, co má kupujícího zaujmout a jestli jeho zpracování nestojí za nic, nepočítejte, že za nemovitost dostanete slušný zisk.
Mnoho lidí si myslí, že smlouvy spojené s prodejem/nákupem nemovitosti se dají jednoduše stáhnout na internetu, pozmění se jen vstupní data a je hotovo. I to je jeden ze způsobů, jak na to, dělají to tak buď podvodníci, nebo blázni, kteří se nebojí, že smlouva bude třeba neplatná. Při prodeji nemovitosti jde většinou o nemalé peníze a tak byste se k tomu měli také postavit a zbytečně neriskovat. Pokud nejste právník, nějakého schopného, s realitními zkušenostmi, si najměte a nechte si ve Všech právních otázkách poradit, zamezíte všem problémům.
Tímto není úplně myšleno, jestli máte, nebo nemáte na zdi prasklinu. Jde spíše o to, mít zjištěno, případně ošetřeno, zda na nemovitosti neváznou jakákoliv zástavní práva, věcná břemena, exekuce a podobné nepříjemnosti, které by mohli výsledný prodej pořádně zkomplikovat.
Všem zmíněným činnostem je potřeba věnovat dostatečné množství času. Inzerce, přepisy energií, právní zajištění, prohlídky, daňové přiznání, všechno zabírá množství času a na to musíte být připraveni.

Detailní rozbor jednotlivých situací a jak nastalé hrozby řešit, si nastudujte v pravidelném bezplatném týdeníku. K jeho odběru se stačí přihlásit vyplněním Vašeho jména a emailové adresy v následujícím formuláři.

Jak Na To: Na Co Si Dát Pozor Při Výběru Realitního Makléře?

Média nás denně zahrnují zprávami, jak byl někdo okraden, kde se vykopal další klasicky český tunel, kde jeden okradl druhého a druhý třetího. Do toho jste tu Vy, potřebujete prodat nemovitost a těmto vykukům se chcete vyhnout obloukem. Jak na to? Jak si vybrat kvalitního makléře a nesednout na lep šejdířovi?

Už jste si vystavili na internet inzerát, že prodáváte nemovitost? Ano? Tak už jste patrně poznali, jak to v realitní branži 21. století vypadá. Okamžitě Vám začne zvonit telefon, na druhé straně se ale bohužel neozývají přímí zájemci o koupi, ale jeden makléř za druhým. Možná se rozhodujete, že byste obchod některému z nich mohli svěřit. Jak si ale vybrat toho správného? Tento článek Vám jistě pomůže.

Na co si dát při výběru pozor

Absence vzdělání

Realitní trh v České republice je mnohdy příznačně označován jako džungle. Je to způsobeno tím, že realitní činnost je stále činností volnou a bohužel se na její provozování nevztahuje žádná nutnost vzdělání. Po svém zástupci vyžadujte, ať dané problematice rozumí, má certifikaci v oboru a minimalizujete tím rizika.

Nejnižší provize

Mnoho lidí si vybírá svého makléře právě podle toho, který si za své služby řekne nejnižší odměnu. Říkají, že všichni přeci nabízejí to samé, tak proč jednomu platit 2 procenta a druhému 4? Je to jako všude jinde, pokud chcete kvalitu, musíte ji zaplatit. Ti dobří dokáží díky mnoha nástrojům zvednout prodejní cenu až o 8-10% nad tržním průměrem, bohužel těch opravdu dobrých není mnoho. Neklamnou známkou toho, že makléř argumentuje právě nízkou výší své provize je to, že nemá nic, co jiného by nabídl. Když půjdete k soudu, vyberete si toho nejlevnějšího právníka?

Reality jako vedlejšák

Dělá Váš makléř reality jako vedlejší činnost? Přes den pojišťovací agent, večer barman a v mezičase si střihne nějaký ten prodej nemovitosti. Snad ani není třeba rozebírat, jak kvalitní tyto služby asi budou.

Sliby = chyby

Slíbil Vám makléř, že nemovitost prodá za částku vysoko nad všemi ostatními makléři? Ti dobří opravdu dokáží prodat nad tržním průměrem, a to někdy i celkem vysoko, bohužel těch dobrých je u nás stále jako šafránu. Dejte si pozor, jestli se ze strany makléře nejedná pouze o mazání medu kolem pusy a nechce pouze nemovitost nabrat za každou cenu. Druhou možností je, že se jedná o začínajícího a nezkušeného jedince, který ještě nezná, jak se trh s nemovitosti chová, co je reálná částka a co ne.

Triky těch opravdu zoufalých

Volá neznámý makléř a říká, že má přímého zájemce o Vaši nemovitost.

Hurá, konečně někdo schopný, možná si říkáte. Opak je pravdou, v naprosté většině případů jde pouze o trik, jak se dostat k Vám do bytu/domu a podepsat s Vámi smlouvu o zprostředkování služeb. Ti opravdu zoufalí si dokonce přizvou na prohlídku svého kolegu, který jim scénku se zájemcem bez problému zahraje, případně zahrají přímého zájemce sami makléři a druhý den máte již nemovitost v jejich nabídce. Jak by asi makléř mohl mít zájemce na nemovitost, kterou nikdy ani sám neviděl a nic o ní neví?

Leták:„Koupím byt/dům ve Vaší lokalitě“.

Také už jste ve schránce na podobný leták narazili? Znovu se bohužel jedná pouze o trik beznadějného makléře, který se takto snaží oblbnout pár důvěřivců. Na tyto inzeráty se ani nevyplatí odpovídat, přímý zájemce téměř nikdy žádné letáky nevyrábí.

Vykoupíme nemovitost za její tržní cenu!

Tento trik už nemá ani s realitními službami moc společného. Existují firmy, které nemovitosti od majitelů vykupují, pro prodávajícího by to ale měla být až jedna z posledních a nouzových variant. Když by Vaši nemovitost vykoupili za její tržní cenu, za jakou cenu by ji asi prodali, za mimotržní? Z čeho by tito podnikavci žili? Vaši nemovitost vykoupí za maximálně 80% její hodnoty, což pro Vás znamená slušnou ztrátu.

Strašák Jménem Zprostředkovatelská Smlouva S Realitkou

Smlouva s realitní kanceláří? Ani náhodou!! Reagujete na možný podpis zprostředkovatelské smlouvy s realitkou stejně? Možná máte pravdu a možná také ne a možná také něco mezi tím..

Realitní činnost patří i nyní, v 21. století, v České republice bohužel mezi živnosti volné. V praxi to znamená, že pro výkon tohoto povolání nemusí mít realitní makléř žádné vzdělání, žádné profesní znalosti, žádné znalosti práva, obchodu, marketingu a za své chyby se v podstatě nikomu nemusí zpovídat a stejně toto povolání může beztrestně vykonávat. To je hlavním důvodem, proč nynější realitní trh vypadá tak, jak vypadá a mnozí ho příznačně nazývají realitní džunglí. Tito makléři pracují v drtivé většině bez jakékoliv smlouvy, jak moc už je toto počínání důvěryhodné posuďte sami.

Jak je to ale s tou zprostředkovatelskou smlouvou, je to pro prodávajícího majitele nemovitosti výhodná věc, nebo chrání pouze realitní kancelář, potažmo jejího zástupce? Předně, kvalitní zprostředkovatelská smlouva u jakékoliv služby, a reality nevyjímaje, musí být oboustranným dokumentem, kde se k určité činnosti zavazuje každá ze smluvních stran.

No dobře, k  čemu je ale ta smlouva dobrá?

Proč nějakou smlouvu ale podepisovat, nestačí se s daným makléřem domluvit, že až najde kupce, tak mu něco zaplatím? Není to jen prostředek pro makléře, jak si kupujícího zaháčkovat a dostat zaplaceno? Tento názor je veřejností značně rozšířen a považován za neotřesitelný fakt.

Zkuste se však vžít do role realitního makléře, který nemá s majitelem nemovitosti podepsanou žádnou smlouvu a pracuje jen na dobré slovo s nejistou vidinou výplaty.

Myslíte si, že makléř:

do zatraktivnění prodeje vloží nějaké své finance, pokud nemá dáno, že za nalezení kupce dostane zaplaceno?
bude vynakládat svůj volný čas pro někoho, kdo mu není ani schopen podepsat, že mu za jeho vykonanou službu zaplatí?
udělá všechno pro to, aby prodal nemovitost za co největší možnou částku, nebo naopak slíbí kupci jakoukoliv slevu, jen aby to prodal co nejrychleji a nikdo mu prodej nevyfoukl?
bude vynakládat čas a finance na přeložení inzerce do cizích jazyků, najmutí profesionálního fotografa, vytvoření video prezentace, prověření kupujícího?

Prodávající lidé mají představu, že zprostředkovatelská smlouva s realitní kanceláří znamená něco podobného, jakoby se upsali ďáblu. Přitom, ve chvíli kdy jdou do banky, bez jejich podpisu banka ani nehne prstem a to jde mnohdy o desítky korun, ne o miliony jako při prodeji nemovitosti. Přitom největší problémy přicházejí ve chvíli, kdy makléře nic nemotivuje nemovitost prodat, v tu chvíli je pro Vás spíše přítěží, než výhodou. Jediné co v tu chvíli udělá je, že vystaví nekvalitní inzerát a čeká. To si můžete ale udělat sami, na to nepotřebujete realitní kancelář.

Proč si tedy vůbec realitního agenta najímat, když pro mě nic moc neudělá? Omyl, udělá toho opravdu hodně, dokáže Vás bezpečně provést celým procesem a mnohdy Vám vydělá mnohem více peněz, než když do toho půjdete sami (touto problematikou se zabývá tento článek.)

K čemu se ve smlouvě zavazuje majitel nemovitosti?

Majitel nemovitosti se zavazuje k tomu, že informace, které poskytuje realitnímu makléři o nemovitosti, jsou pravdivé. Dále se zavazuje zaplatit realitní kanceláři určitou částku ve formě provize ve chvíli, kdy mu kancelář najde kupujícího a celý obchod bezpečně zkompletuje.

Osobní vsuvka

Z vlastní zkušenosti radím prodávajícím lidem, že než aby spolupracovali s někým, s kterým nejsou z jakéhokoliv důvodu ochotni podepsat zprostředkovatelskou smlouvu, to ať radši prodávají svůj majetek na vlastní pěst. Profesionál v oboru dokáže prodávajícím vydělat peníze a ušetřit starosti. Profesionál ale nemá zapotřebí pracovat s nejistým výsledkem, ten chce mít jistotu, že pokud svou práci odvede špičkově, dostane za ní zaplaceno. Bez smlouvy pracují pouze lidé, kteří oboru dostatečně nerozumí, nebo je zajímá pouze vlastní prospěch a prodávající pro ně není vůbec důležitý.

Co když budu s prací makléře nespokojen, jak potom ze smlouvy vycouvat a hrozí mi nějaké sankce?

Standartní zprostředkovatelská smlouva se podepisuje na určité jasně dané období, např. dva - tři měsíce. Někteří z makléřů dávají svým novým klientům, kteří v něho ještě nemají takovou důvěru tzv. období na zkoušku, tedy např. smlouvu na jeden měsíc s možností prodloužení, pokud bude majitel nemovitosti s prací makléře spokojen. Pokud po tuto dobu makléř pro Vaši nemovitost nenalezne kupce, můžete smlouvu bez udání důvodu a bez jakékoliv sankce od smlouvy odstoupit a pokračovat s prodejem, jak uznáte za vhodné. V případě, že jste s makléřem spokojeni a od smlouvy ustupovat nechcete, zpravidla dochází k prodloužení smluvní doby o další specifikované období.

Pro případ, že nejste spokojeni s tím, jak makléř pracuje, např. neplní věci, které Vám slíbil, můžete samozřejmě daného makléře důvodně reklamovat a buď si vybrat makléře jiného, nebo smlouvu ukončit, znovu bez jakékoliv sankce.

Daný makléř pro Vás tedy pracuje absolutně zdarma až do chvíle, kdy Vám nalezne kupce a zkompletuje celý obchod. A pokud Vám kupce nenalezne, je to jeho podnikatelské riziko a v tu chvíli od Vás ani žádnou provizi, nebo náhradu ušlých zisků požadovat nemůže.

Na co si dát ve smlouvě pozor, aneb jak nenaletět podvodníkovi.

Zprostředkovatelská smlouva slouží k vyšší kvalitě služeb poskytovaných prodávajícím majitelům nemovitostí. Makléř se v ní zavazuje udělat všechny jednotlivé úkony pro to, aby Vaši nemovitost prodal rychle, bezpečně a za co nejvyšší možnou cenu.

Existují však také různé podvodné firmy a na jejich počínání je třeba si dávat pozor. Nepodepisujte smlouvy, kde:

je uvedena neomezená doba trvání smlouvy, případně trvání smlouvy až do doby prodeje, se zprostředkovatel k ničemu nezavazuje,
není uvedeno, že s Vámi zprostředkovatel musí průběh prodeje konzultovat, se zavazujete ke smluvní pokutě, která je navázána na situaci, kterou může ovlivnit někdo jiný, než Vy.